{lang: 'cs'}
Po dlouhá léta tvořil Laos křižovatku,na které se protínaly zájmy velmocí i okolních zemí. První lidé osídlili tento region někdy v období před desiti tisíci lety. Migranti přicházející z Číny v osmém až desátém století zakládali malé okrsky ovládaná lokálními vládci.
První skutečně laoský stát, království Lan Xang, se zrodil až ve čtrnáctém století, kdy se Chao Fa Ngumovi podařilo ovládnout rozsáhlé uzemí s metropolí Luang Prabangem, kde se prohlásil králem země milionů slonů a bílého deštníku. Kvůli svým dalším expanzím se však vládce stal nepopulárním a jeho ministři ho zbavili vlády a vyhnali ze země. V roce 1520 bylo hlavní město přesunuto do Wieng Chanu. Zlatý věk laoských dějin je kladen do poloviny sedmnáctého století do doby krále Sulinyi Vongsi, který vládl více než padesát let.Jeho nástupci již nedokázali udržet jednotu říše, která se rozpadla na tři části s centry v Luang Prabangu na severu dnešního Laosu, Wieng Chanu v oblasti středního Mekongu a Champasaku, který se však dostal do zájmové vlivy Siamu. Pod tlakem Siamu i sousedních vietnamských císařů se ocitl i Wieng Chan, neúspěšné povstání, které mělo pomoci království vymanit se z tlaku, skončilo neúspěchem, vypleněním Wieng Chanu a odvedením jeho obyvatel do Siamu. Podobný osud čekal i na Luang Prabang. Siamská kontrola nad těmito oblastmi vytrvala až do přelomu dvacátého století, kdy na základě smluv s Francouzi ztratil Siam vliv nad regionem ležícím východně od Mekongu. Laos se stal francouzskou kolonií, jejímž hlavním smyslem bylo vytvořit nárazníkovou zonu před další z koloniálních velmocí usilující o rozšiřování svých zájmů v regionu , Brity. Francouzská přítomnost v Laosu byla spíše symbolická. Za druhé světové války Japonci přinutili krále Sisavanga Vonga vyhlásit nezávislost. Skutečnou samostatnost však Laos získal až v roce 1954 po období bojů s francouskými jednotkami, které usilovaly o obnovení protektorátu.
Americké bombardování
Systémem správy se Laos zrodil jako konstituční monarchie, do jeho dalšího osudu zasáhlo sílící komunistické hnutí a americká válka v sousedním Vietnamu, která se přelila přes laoské hranice. Uzemí Laosu využívaly jako zásobovací trasy jednotky Vietkongu, a tak Američané sáhli k bombardování i laoského území. Bez větší znalosti světa se odlehlý Laos stal nejbombardovanějším místem v lidské historii, mezi lety 1964 až 1973 dopadaly na území Laosu bomby z obřích létajících pevností B 52 každých osm minut.Na Laos za tuto dobu spadlo více bomb než bylo svrženo během celé druhé světové války. Následky tohoto bombardování můžete vidět dodnes zejména v okolí Phonsavanu. Proti komunistickým jednotkám, Pathet Lao, Američané začali podpovorat etnické Hmongy. Ukončení bojů ve Vietnamu však ovlivnilo i výsledek zápasu v Laosu. 23.srpna 1975 ovládli Pathet Lao Vientianne a do čela země se postavila Strana laoské lidové revoluce, LPRP, s premiérem Kaysonem Phomvihanem. Král Savang Vatthana v prosinci 1975 abdikoval, o dva roky později byl zatčen a internován v odlehlé oblasti země, kde po čtyřech letech zemřel. Vítězství komunistů vedlo k rozsáhlému exodu zejména Hmongů, kteří částečně odešli do Ameriky a částečně skončili v táborech v sousedním Thajsku. Laos udržoval těsné styky s Vietnamem, socializace země byla v osmdesátých letech dvacátého století nahrazena uvolněním hospodářských restrikcí. V roce 2005 Spojené státy znormalizovaly své obchodní vztahy s Laosem.